283 Athletes Set to Compete for Canada at 2018 Gold Coast Commonwealth Games

Tuesday, March 27, 2018
283 Athletes Set to Compete for Canada at 2018 Gold Coast Commonwealth Games

Team Targets Over 100 Medals On Way To Top 3 Finish

GOLD COAST, AUSTRALIA – Commonwealth Games Canada (CGC) is proud to announce the 283 athletes who will be representing Team Canada at the XXI Commonwealth Games in Gold Coast, Australia. The team, comprised of 52% women and 48% men, will participate in 18 sports and 3 para-sports during the 11 days of competition. Canada’s contingent includes a record 21 para-athletes, 10 Olympic medallists and 4 Paralympic medallists from Rio 2016, complimented by Glasgow 2014 medallists as well as up-and-coming “NextGen” athletes.

Canada’s team is larger than its 265-member contingent in Glasgow 2014, mostly due to the addition of men’s and women’s basketball, men’s and women’s beach volleyball and women’s rugby. In addition, the 82 medals earned by Canada in Glasgow are expected to be surpassed by this 2018 Team, with a projected medal haul exceeding 100.

“With just a week to go until the Opening Ceremony, the excitement is palpable at the Commonwealth Games Athletes Village,” said Claire Carver-Dias, Chef de Mission of Team Canada 2018. “We have an impressive team here at Gold Coast, made up of Commonwealth, Olympic and Paralympic medallists, as well as NextGen athletes who will likely compete in Tokyo 2020 and Birmingham 2022. I look forward to supporting our amazing team members in these last few days of preparation and wish them a great Games!”

70 nations and territories will be “Sharing the Dream” from April 4th to 15th at the Gold Coast XXI Commonwealth Games, with over 6,500 athletes and officials residing at the Games Village. These Games will be the most inclusive in history, with an equal number of medal events for men and women, a “Reconciliation Action Plan” for Aboriginal cultures, as well as a completely integrated Para-sport program. Canadians from coast to coast to coast will be able to catch all the action at Gold Coast by visiting DAZN.com, a live sports streaming service and the exclusive home for live coverage of the Canadian team at the 2018 Commonwealth Games.

Following is the full list of athletes competing for Canada at the 2018 Games, by sport.

*** For Team Canada Media Guide, full results, schedules and contact information, please visit commonwealthgames.ca as of April 1st, 2018.

TEAM CANADA GOLD COAST 2018

Provincial Breakdown:

AB– 27

BC – 89

MB – 5

NB – 2

NL – 1

NS – 5

ON – 83

QC – 48

SK – 5

Out of Canada - 18

Total:  283

ATHLETICS

Mohammed Ahmed - 5000m, 10000m

David Bambrick - Para Sport - Shot Put F38 - Men

Shawnacy Barber - Pole Vault

Bismark Boateng - 4x100m

Aaron Brown - 200m

Rachel Cliff - 10000m

Brittany Crew - Shot Put

Evan Dunfee - 20km Walk

Alexandre Dupont - Para Sport  - 1500m T54, Marathon T54

Samuel Effah - 100m

Crystal Emmanuel - 200m

Sultana Frizell - Hammer Throw

Jessica Frotten - Para Sport - 1500m T54, Marathon T54

Elizabeth Gleadle - Javelin Throw

Matthew Hughes - 3000m Steeplechase

Adam Johnson - Guide (George Quarcoo)

Adam Keenan - Hammer Throw

Genevieve Lalonde - 3000m Steeplechase

Pierce Lepage - Decathlon

Django Lovett - High Jump

Oluwasegun Makinde - 100m

Michael Mason - High Jump

Timothy Nedow - Discus Throw, Shot Put

Christabel Nettey - Long Jump

Anicka Newell - Pole Vault

Alysha Newman - Pole Vault

Nicole Oudenaarden - Heptathlon

George Quarcoo - Para Sport - 100m T12

Brendon Rodney - 200m

Diane Roy - Para Sport - 1500m T54, Marathon T54

Nina Schultz - Heptathlon

Gavin Smellie - 100m

Tristan Smyth - Para Sport  - 1500m T54, Marathon T54

Gabriela Stafford - 1500m

Taylor Stewart -Decathlon

Kevin Strybosch - Para Sport - Shot Put F38

Taryn Suttie - Shot Put

Deryk Theodore - Pole Vault

Benjamin Thorne - 20km Walk

Alyxandria Treasure - High Jump

Damian Warner - Decathlon

Sage Watson - 400m Hurdles

Jillian Weir - Hammer Throw

Kyle Whitehouse - Para Sport - 100m T38

Angela Whyte - Heptathlon

Natasha Wodak - 10000m

BADMINTON

Rachel Honderich - Singles, Doubles, Mixed Team

Michelle Li - Singles, Mixed Doubles, Mixed Team

Brittney Tam - Singles, Mixed Doubles, Mixed Team

Kristen Wan-Ting Tsai - Doubles, Mixed Doubles, Mixed Team

Jason Ho-Shue - Singles, Doubles, Mixed Team

Ty Lindeman - Doubles, Mixed Doubles, Mixed Team

Nyl Yakura - Doubles, Mixed Doubles, Mixed Team

Brian Yang - Singles, Mixed Doubles, Mixed Team

BASKETBALLWOMEN

Jacey Nikelle Bailey

Niyah Becker

Danielle Boiago

Shaylisha Colley

Paige Crozon

Ruth Hamblin

Alexandria Kiss-Rusk

Summer Masikewich

Cassandra Nofuente

Daneesha Danielle Provo

Merissah Russell

Catherine Traer

BASKETBALLMEN

Justus Alleyn

Mambi Diawara

Ammanuel Diressa

Mamadou Gueye

Amisi David Kapinga

Conor Morgan

Jean-Victor Mukama

Erik Nissen

Jean Emmanuel Pierre-Charles

Grant Shephard

Mike Shoveller

Munis Tutu

BEACH VOLLEYBALL

Melissa Humana-Paredes

Sarah Pavan

Sam Pedlow

Sam Schachter

BOXING

Sabrina Aubin-Boucher - 57kg

Eric Basran - 56kg

Thomas Blumenfeld - 64kg

Marie-Jeanne Parent - 69kg

Harley David O’Reilly - 81kg

Tammara Thibeault - 75kg

Caroline Veyre - 60kg

CYCLING

Hugo Barrette - 1000m Time Trial, Keirin, Sprint

Emily Batty - Mountain Bike - Cross Country

Allison Beveridge - Point Race, Road Race, Scratch Race

Ariane Bonhomme - 3000m IP, Road Race, Scratch Race

Léandre Bouchard - Mountain Bike - Cross Country

Aidan Caves - Individual Time Trial, Point Race, Road Race, Scratch Race

Michael Foley - Point Race, Road Race

Annie Foreman-Mackey - 3000m IP, Individual Time Trial, Road Race

Derek Gee - 4000m IP, Individual Time Trial, Point Race, Road Race

Lauriane Genest - 500m Time Trial, Keirin, Sprint

Kinley Gibson - 3000m IP, Point Race, Road Race

Adam Jamieson - 4000m IP, Road Race, Scratch Race

Jay Lamoureux - 4000m IP, Individual Time Trial, Road Race, Scratch Race

Stefan Ritter - Keirin, Sprint, 1000m Time Trial

Stephanie Roorda - Individual Time Trial, Point Race, Road Race, Scratch Race

Haley Smith - Mountain Bike - Cross Country

Patrice St-Louis Pivin - 1000m Time Trial, Keirin, Sprint

Amelia Walsh - 500m Time Trial, Keirin, Sprint

DIVING

Jennifer Abel - 1m/3m Springboard

Meaghan Benfeito - 10m Platform

Mélissa Citrini-Beaulieu - Synchronised 3m Springboard

Philippe Gagne - 1m/3m Springboard

Bryden Hattie - Synchronised 10m Platform

Tyler Henschel - 3m/10m Platform

François Imbeau-Dulac - 1m/3m Springboard

Caeli McKay - 10m Platform

Vincent Riendeau - 10m Platform

Celina Toth - 10m Platform

Pamela Ware - 1m/3m Springboard

Rylan Wiens - 10m Platform

FIELD HOCKEY - WOMEN

Rachel Donohoe

Hannah Haughn

Danielle Hennig

Karli Johansen

Shanlee Johnston

Caashia Karringten

Kathleen Leahy

Alison Lee

Lauren Logush

Sara McManus

Stephanie Norlander

Madeline Secco

Natalie Sourisseau

Brienne Stairs

Kaitlyn Williams

Amanda Woodcroft

Nicole Woodcroft

Katherine Wright

FIELD HOCKEY - MEN

Brenden Bissett

David Carter

Taylor Curran

Adam Froese

Richard Hildreth

Gordon Johnston

Antoni Kindler

James Kirkpatrick

Balraj Panesar

Sukhpal Panesar

Mark Pearson

Brandon Pereira

Keegan Pereira

Matthew Sarmento

Iain Smythe

John Smythe

Scott Tupper

Floris van Son

GYMNASTICS

Ellie Black - Artistic

Jade Chrobok - Artistic

Zachary Clay - Artistic

Rene Cournoyer - Artistic

Sophie Crane - Rhythmic

Shallon Olsen - Artistic

Isabela Onyshko - Artistic

Scott Morgan - Artistic

Cory Paterson - Artistic

Jackson Payne - Artistic

Brittany Rogers - Artistic

Katherine Uchida - Rhythmic

Carmen Whelan - Rhythmic

LAWN BOWLS

Ryan Bester

Leanne Chinery

Joanna Cooper

Jacqueline Foster

Cameron Lefresne

Kelly McKerihen

Christopher Stadnyk

Ryan Stadnyk

Pricilla Westlake

Gregory Wilson

RUGBY - WOMEN

13 Athletes

To be named later

 

RUGBYMEN

13 Athletes

To be named later

SHOOTING

Nicole Rossignol - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Robert Pitcairn - Fullbore Rifle Queens Prize - Open

Grzegorz Sych - 50m Rifle 3 Position, Prone

Curtis Wennberg - Trap

SQUASH

Samantha Cornett

Nikki Todd

SWIMMING

Jeremy Bagshaw - 200m/400m Free

Samuel Belanger - 200m Free

Josiah Binnema - 50m/100m Fly, 200m Back

Morgan Bird - Para Sport - 50m/100m Free S8/S9

Hilary Caldwell - 200m Back

Tristan Cote - 200m/400mIM

Sarah Darcel - 200m Breast, 200m/400m IM

Mackenzie Darragh - 50m/100m/200mFly, 200m IM

Ruslan Gaziev - 50m/100m Free

Sarah Girard - Para Sport 100m Breast SB9

Jade Hannah - 50m/100m Back

Mary-Sophie Harvey - 200m Breast, 400m Free, 400m IM

Yuri Kisil - 50m/100m Free

Faith Knelson - 50m/100m Breast

Jean-Michel Lavallière - Para Sport 50m Free S7

Kylie Masse - 50m/100m/200m Back

Sarah Mehain - Para Sport - 50m Butterfly S7

Rachel Nicol - 50m/100m Breast

Carson Olafson - 200m Free

Penny Oleksiak - 50m/100m/200m Free, 50m/100m Fly

Aurelie Rivard - Para Sport - 200m IM SM10

Tess Routliffe - 50m Butterfly Para Sport S7

Katarina Roxon - Para sport 100m Breast SB9/100m Free S9/100 IM SM10

Taylor Ruck - 100m/200m Back, 100m/200m Free

Samantha Ryan - Para Sport - 200m IM SM10

Kayla Sanchez - 50m/100m Free, 200m IM

Erika Seltenreich-Hodgson - 200m/400mIM

Kierra Smith - 100m/200m Breast

Rebecca Smith - 50m/100m Fly, 50m Free

Markus Thormeyer - 100m Back, 100m Free, 200m Back

Abigail Tripp - Para sport - 100m Back S9, 50m/100m Free S9

Philippe Vachon - Para Sport - 100m Breast, 100m Free S9, 200m IM SM8

Elijah Wall - 50m/100m/200m Breast

Mabel Zavaros - 100m/200mFly

Alexia Zevnik - 50m Back

Zachary Zona - Para Sport - 200m IM SM8

TABLE TENNIS

Chim-Hing Stephanie Chan - Para Sport  - TT6-10

Alicia Côté

Justina Yeung

Mo Zhang

Antoine Bernadet

Ian Kent - Para Sport - TT6-10

Marko Medjugorac

Zhen Wang

TRIATHLON

Joanna Brown

Dominika Jamnicky

Desirae Ridenour

Alexis Lepage

Tyler Mislawchuk

Matthew Sharpe

WEIGHTLIFTING

Marie-Eve Beauchemin-Nadeau - 75kg - Women

Miklos Bencsik II - +105kg - Men

Amanda Braddock - 48kg - Women

Maude Charron - 63kg - Women

Tali Darsigny - 58kg - Women

Rachel Leblanc-Bazinet - 53kg - Women

Andréanne Messier - 69kg - Women

Mathieu Marineau - 85kg - Men

Ryan Meidl - 105kg - men

Boady Santavy - 94kg - Men

Nicolas Vachon - 77kg - Men

 

WRESTLING

Jevon Balfour - 74kg

Vincent De Marinis - 65kg

Michelle Fazzari - 62kg

Korey Jarvis - 125kg

Danielle Lappage - 68kg

Jessica MacDonald - 50kg

Alexander Moore - 86kg

Emily Schaefer - 57kg

Jordan Steen - 97kg

Steven Takahashi - 57kg

Diana Weicker - 53kg

Erica Wiebe - 76kg

Story and Photos: Commonwealth Games Canada

Latest News